Cestování

Výlet na Neuschwanstein!

Zámek Neuschwanstein se nachází na jihu Bavorska a byl vystavěn v druhé polovině 19. století na přání bavorského krále Ludvíka II. Ten však v zámku žil jen velmi krátkou dobu a po jeho smrti byl otevřen pro veřejnost. Král miloval labutě (něm. Der Schwan) a hudbu Richarda Wagnera, což se velmi promítlo v interiérech zámku. V současnosti se některé jeho části rekonstruují.

O návštěvě zámku Neuschwanstein jsem snila hodně dlouho. Minimálně po tu dobu, co jsem měla plakát s tímto krásným bavorským zámkem přilepený na dveře pokoje. Dostal se mi tam náhodou – mamka měla starý kalendář s fotografiemi zajímavých míst a mně se to před lety zalíbilo jako dekorace. Kromě Neuschwansteinu tam mám také francouzský kláštěr Mont-Saint-Michel, kam se chci také jednou podívat. Ale zpět k zámku. Když jsem se na jedné informační schůzce hned z kraje Erasmu dozvěděla, že máme možnost jet na tento zámek, zajásala jsem. Přece jenom, z Brna to není úplně blízko (i z Regensburgu jsme jeli autobusem přes 3 hodiny) a tak se to jevilo jako úžasná příležitost. Což také byla.

Jediné, co mi těšení se na výlet poměrně kazilo, bylo počasí. Podle předpovědí mělo být zhruba 7 stupňů a pršet. Nakonec se počasí umoudřilo a vyšlo nad očekávání skvěle.

V sobotu 4. 5. (mimo jiné na 23. výročí svatby mých rodičů), jsme tedy o půl osmé ráno nasedli do autobusu a vyjeli. Kupodivu jsme tam byly jen dvě Česky a jedna Slovenka (většinou je Čechoslováků všude milion) a tak jsme takřka celý den s holkama mluvily anglicky. Němčina ale zaplakala. Po příjezdu jsme nejprve vyrazili k zámku Hohenschwangau, který je v bezprostřední blízkosti Neuschwansteinu. Obešli jsem si ho jen kolem dokola, udělali pár fotek a protože jsme měli ještě spoustu času, zamířili jsme už v menší skupince k Alpskému jezeru. A to bylo překrásné. Průzračná voda, v které se odrážely okolní lesy a hory, na jejichž vrcholcích byl stále ještě sníh.

Během volna jsme se také naobědvali (někdo měl svoje jídlo, někdo si koupil klobásy) a pak jsme už všichni společně vyrazili na výšlap k Neuschwansteinu, kde jsme měli prohlídky v angličtině a němčině. Ono se to původně nezdálo, ale kopec to byl pěkný. Když jsme ho konečně pokořili a dostali se k samotnému zámku, přišlo první malé zklamání. Naivně jsem nějak čekala, že zámek bude bílý a ne šedý. Po vstupu do samotného areálu jsme uvízli v davech turistů. Upřímně nechci vidět, jak to tam vypadá v létě. Ale po chvíli už volali naše číslo skupiny na prohlídku a tak jsme vyrazili ke vstupu do objektu. Dalším zajímavých zjištěním byl fakt, že jsme měli mít batohy na břichu. S tím jsem se totiž ještě na žádném zámku ani hradu nesetkala. No a pak se nás už ujala moc milá paní průvodkyně. Nejsem si teď jistá, ale myslím si, že se na většině památek v Česku může fotit, ne? Tady jsme to měli naopak zakázáno.

Místnosti, které jsme navštívili, byly opravdu krásné. Ale opět jsem byla trochu nemile překvapena a to tím, že prohlídka, která i v naší velké skupině každého vyšla na 12€, byla jen na půl hodiny. Já ale čekala, že toho uvidíme mnohem více. Asi bych všechno neměla porovnávat s tím, na co jsem zvyklá nebo ano? Co si o tom myslíte vy?

Následně jsme vyrazili k asi kilometr až dva vzdálenému mostu Marienbrücke, z kterého měl být nádherný výhled do okolí a hlavně na zámek. Už cestou k němu jsme narazili na jinou vyhlídku, odkud jsme viděli Alpensee, zámek Hohenschwangau i samotné Alpy a to byla opravdu nádhera.

Výhled z onoho mostu nám opravdu vyrazil dech. TO byla ta pohádka! Na jedné straně zurčící vodopád a na druhé straně, teď už zase, nádherný Neuschwanstein. (Z dálky podle mě totiž vypadá lépe než z blízka.) Trochu nám to sice kazila obrovská tlačenice, která byla na mostě a téměř znemožňovala vyfocení naší skupinky a taky dřevěná prkna na podlaze, která se pod tím náporem lidstva hýbala a navíc jsme mohli mezerami vidět propast pod námi.

A pak jsme už zamířili zpět k autobusu a vyrazili domů. Pršet začalo po chvilce, co jsme nastoupili. Vyšlo to prostě dokonale. Většinu cesty jsme s ostatními studenti zkoušeli jejich jazykolamy a také jsme učili Američana, jak si v Česku objednat piva. I samotnou cestu zpět jsem si tak moc užila a nakonec to byl opravdu krásný výlet.

Navštívili jste také někdo zámky Neuschwanstein či Hohenschwangau? Pokud ano, tak jak se vám líbily?

Mějte se krásně,

Marky

8 komentářů

 • Nora

  Veľmi sa mi páči, ako si toto nádherné miesto mala najprv nalepené ako dekoráciu na dverách. Som zástancom toho, že ak si niečo vizualizujeme (ako napríklad rôzne vision board) tak sa nám to jedného dňa aj splní 🙂 Preto verím, že sa dostaneš aj do kláštora Moint-Saint-Michel vo Francúzsku 🙂

  • Marky

   Děkuji. <3 Upřímně, ty plakáty jsem si tam dala tenkrát jen jako dekoraci. Ani mě nenapadlo o tom takto přemýšlet. Ale když jsem se na fotku Neuschwansteinu podívala, říkala jsem si, že bych ho chtěla navštívit a opravdu to vyšlo! Tak třeba to takto vážně funguje. 🙂

 • FreeZe

  Neuschwanstein je sen i pro mě, snad si ho také jednou splním 🙂 A dobré vědět o těch zklamáních, aspoň budu vědět, co čekat 🙂

  Jinak pěkné fotky, jen škoda, že nejdou rozkliknout, ráda bych se podívala podrobněji 🙂

  • Marky

   Držím palce, ať se na Neuschwanstein také podíváš!
   Co se týče těch fotek, zatím nejsem s Wordpressem dvakrát velký kamarád a umím tedy zatím jenom vkládat fotky jednotlivě nebo jako galerii, kdy jsou malé. Zkusím zjistit, jestli by se to dalo nějak udělat, aby šly rozkliknout. Děkuji za tip! 🙂

 • Lucie

  Páááni <3 Možná ještě víc než samotný zámek mě zaujaly fotky přírody. Krása! Musím si tohle místo přidat na seznam míst, která chci navštívit. Jen teda ta fronta turistů na vyhlídku na mostě? To je masakr. 😀

  • Marky

   To jsem ráda, příroda byla úžasná! Celé Bavorsko, zvláště takto na jihu u Alp opravdu stojí za to. <3
   Ta fronta byla drsná. Hlavně ta tlačenice na samotném mostě opravdu stála za to 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *