Erasmus

Regensburg | Začátek semestru!

Dvoutýdenní volno po intenzivním jazykovém kurzu uteklo doma jako nic a už je tu začátek semestru! Ten oddech doma jsem si moc užila, ráda jsem viděla všechny svoje blízké a kamarády. Na druhou stranu, bylo to trochu zvláštní. Všichni museli dělat ty běžné povinnosti jako chodit do práce či do školy a já najednou nemusela nic! Nic neodkladného. Ty seminárky, eseje a dvoje teze bakalářských prací se dají vždycky trochu odložit. I když se musím pochlubit, že po velkém úsilí jsem bakalářské teze do Brna již napsala a poslala svému vedoucímu na posouzení. I když to velká sláva asi nebude, napsala jsem teorii, ale k praktické části mám jen pár řádků o tom, jak vlastně nevím, co zkoumat, jak a jaké metody použít. Taky jste to tak někdo měl při psaní tezí? Já seminárních prací napsala už hodně, ale to byla teorie a teď opravdu nevím, co dělat. Navíc vzhledem k tomu, že skoro na 100% nebudeme mít už příští rok klasické státnice, ale jen obhajobu práce a diskuzi, tak je to o to důležitější. Ale o tom už jindy. Zpátky k Erasmu!

Malý balzám na nervy při psaní seminární práce. Čokoládu jím jen výjimečně, tak když už si něco dám, užiju si to a nic si nevyčítám. To, že tu mám čokolády ještě asi tunu, je jen menší detail…

Přijela jsem v úterý po Velikonocích a ve středu už začínaly hodiny. Co se týče výběru předmětů, musím odstudovat předměty za 20 ECTS (kreditů) a je jedno, jaké předměty to jsou. To stanovila EU. Ale moje fakulta si ještě usmyslela, že minimálně dva předměty musí být ekonomické. Jako logické to je, když studuji ekonomku, ale komu by se to chtělo dělat, že. Takže začal docela boj o hledání předmětů. Jela jsem sem hlavně kvůli zlepšení si němčiny a angličtiny, ne za hledáním nového poznání v ekonomii, ale pššt. Co je tady ale poměrně problém, je fakt, že hodiny z ekonomické fakulty a jazykové lekce se naprosto dokonale a ukázkově překrývají. Tak jsem tu prvních pár dnů byla docela na prášky z toho, jak si to mám zkombinovat, abych jednak splnila podmínky, ale hlavně abych z toho sama vytěžila co nejvíc, co se týče jazykové stránky. Vybírat předměty si tu můžeme první tři týdny, tedy až do 10. května, ale už začínám mít jakousi jasnější představu. Až to bude finální, napíšu o tom článek.

Poprvé jsem tedy hned ve středu ráno seděla na anglické přednášce předmětu Real Estate Economics I a až jsem se divila, že jsem tomu rozuměla. Teda angličtině, s popisovanými grafy jsem na tom už byla trochu hůře. Bylo to sice zajímavé, ale nakonec ten předmět mít asi nebudu. Pak jsem šla na německý kurz úrovně B2.2., který je pokračováním toho intenzivního kurzu z března. Oproti intenzivce, kde nás bylo 11, tu najednou sedělo 25 studentů a já přemýšlela o smyslu takové lekce. Sice jsem ten kurz hodně chtěla, je to třikrát týdně a za 9 kreditů, ale nakonec ho mít nebudu a budu mít (snad) jiné hodiny v němčině.

Ve čtvrtek jsem zamířila na hodinu německo-českého překladu, do kterého jsme s kamarádkami z Česka vkládaly velké naděje a nakonec se nám líbil, i když úplně jinak, než jsme původně předpokládaly. Vyklubala se z toho totiž hodině překladu pro Němce učící se česky. Ale asi na úrovni A2, takže skoro začátečníci. Vytvořily jsme dvojice Čech-Němec a pomáhaly jim překládat poměrně lehký německý text do čj. Ačkoliv jsem tomu všemu (naštěstí) rozuměla, ukázalo se, že vysvětlit jim, proč něco nějak je, nebo přijít opravdu na správný překlad nějakého i běžného slova, je někdy poměrně těžké. A tak jsme se shodly, že budeme chodit i nadále a třeba se z nás stanou ještě učitelky češtiny pro cizince. (I když o tom dost pochybuji, je to opravdu náročné a tak obdivuji všechny, kteří to dokáží! Mám tu někoho takového?).

Poté jsem s kamarádkou, tentokrát Litevkou studující v Anglii, zamířila do našeho sportovního centra! A je to opravdu sen. Každý den je velké množství lekcí všeho druhu, od skupinového cvičení v sále s trenérem, přes lezeckou stěnu, badminton až po plavání. Poprvé jsme vyzkoušely lekci nazvanou silné břicho a ačkoliv se může zdát posilování s vlastní vahou jednoduché, po pár minutách jsme byly vyřízené a to ta lekce trvala hodinu! Výhodu v posilování bez závaží vidím ale v tom, že pak sice den dva tělo cítíte, ale jen mírně a je to skoro až příjemné. Kdežto po vahách jsem byla dva dny na odpis. A v pátek jsme pak šly vyzkoušet plavecký bazén a krásně si zaplavaly. Slíbila jsem si, že každý den půjdu buď do sportovního centra nebo běhat, tak mi držte palce, ať to vydržím! (Nebojte, o víkendech už nebudu cíleně cvičit, maximálně jezdit na kole do supermarketu a nebo chodit na výlety, nechci se zas úplně přepínat.) Posledních několik pár let bojuji s pár kily, které prostě nechci, takže tady se mi to konečně podaří sundat, jsem se rozhodla! A třeba tak budu i po Erasmu sdílet výsledky své “mini” proměny, tak uvidíme.

Na to, že jsou tu kola úplně všude a ve velkém množství, pořád je to někdy šok to vidět. To červené v popředí je moje!

V sobotu jsem střídavě spala/koukala se na filmy/vařila a psala texty do škol, nic zajímavého. Ale v neděli jsme vyrazili na výlet do asi 20 km vzdálené vesničky (je to pořád vesnice, když to má asi 2800 obyvatel, ne?) Kallmünz, která má nádherné středověké centrum, s upravenými barevnými domečky (které tu jsou skoro všude a já to miluji), známým domem “bez střechy” či zříceninou na skále nad vesničkou! Ale o tom bude zase příští článek. Jako malou ochutnávku vám tu dám pár fotek.

Výhled na zříceninu i historkou část vesnice.

Teď už je neděle večer a já po zveřejnění článku jdu jen uklidit po večeři, umýt se a spát. Abych měla dost energie na nový týden, kdy půjdu “vyzkoušet” nové předměty, které tu budu studovat, plnit věci do škol v Brně i Praze a navštěvovat sportovní centrum. (Na to poslední se těším nejvíc.)

Budu se těšit na vaše komentáře! Jaký byl pro vás první týden nového semestru v zahraničí? Či jste také měli problém s psaním tezí bakalářské, diplomové práce či psaním seminární práce nebo eseje?

Krásný večer všem, úspěšný start do nového týdne a mějte se krásně,

Marky

6 komentářů

 • Terezie

  Krasny, diky. Vzpominam na sve cestovani (nejen) po Nemecku, erasmus v Lipsku (pravda my hudebnici to mame trochu benevolentnejsi), studium v Hamburku a to jak se mi vzdycky nechtelo domu 🙂 Vzdycky si rikam jak by se ten zivot odvijel kdyby tam clovek zustal… tak at si to uzijes co nejvic!! Drzim pesti. Papa

  • Marky

   Děkuju. V Hamburku jsi byla jak dlouho? Mně se tu taky moc líbí, Regensburg jako město. To, že tu je semestr až do konce července je už trochu horší a teď jsem zjistila, že by měl být Regensburg třetí nejdražší město v Německu, co se týče bydlením. 🙈 Tak sem budu jezdit aspoň na víkendy třeba.

 • Lucka Stefani

  Erasmus je obrovská zkušenost! 🙂 Co se týká teze a bakalářky, to je kapitola sama o sobě 😀 Při předkládání protokolu mi vedoucí ústavu téměř zadání shodil z toho důvodu, že jsem měla napsanou část teoretické části 😀 Jeho podpis mě stál snad víc úsilí, než zpracování té části BP… No prostě je to všechno o lidech 🙂

  • Marky

   Taky jsi byla na Erasmu? A kde přesně? No, to mně moc nepotěšilo.. 😀 V Brně mám super vedoucího, odpovídá na maily téměř okamžitě.. V Praze jsem si vybrala také skvělého učitele, ale jeho frekvence odpovídání je trochu pomalejší, což mě teď, kdy mi hoří termín, trochu vadí, tak snad se zlepší. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *