Cestování

Výlet do vesničky Kallmünz

Kallmünz je vesnička zhruba o 2800 obyvatelích ležící 25 kilometrů severně od Regensburgu. Je přezdívaná jako “Perla Náby“, neboť leží na skále mezi dvěma řekami Nába (Naab, ta se v Regensburgu vlévá do Dunaje) a Vils. Spojení řek a skály odnedávna fascinovaly umělce, kterých je v Kallmünzu opravdu hodně. Když se budete přibližovat ke zřícenině hradu na skále nad vesnicí a přejdete po kamenném mostě, najedou budete mít pocit, jako byste se ocitli zpátky v čase. Uličky s krásně barevnými domky, upravenými předzahrádkami a malými obchůdky či galeriemi umělců vás určitě zaujmou.

Kallmünz se proslavil také tzv. domem bez střechy. Stavitelé se neinspirovali Shakespearovým divadlem The Globe, nýbrž umístili dům přímo do skály a vznikla z něj vlastně jeskyně. Dům je prý starý více než 200 let a do konce 2. sv. v. v něm lidé žili. Od té doby je stále udržovaný, prý se o něj někdo každý den stará, ale bohužel není otevřený pro turisty. Jen jeden den v roce ho můžete navštívit a to tehdy, když se otevírají muzea. Mělo by to být letos v září. Vevnitř jsou prý dva nebo tři pokoje a také úplně vzadu se nachází pokoj na uchovávání masa.

Pokud máte rádi sakrální památky, běžte podívat do kostela sv. Michala. Navíc hned vedle něj jsou schody vedoucí na hrad, tak je to po cestě. Vevnitř jsou prý nádherné malby místních malířů, které jsme ale bohužel neviděli, protože byl kostel zavřený. Tak snad budete mít více štěstí!

Pozůstatky hradu Kallmünz, tyčící se hrdě na skále nad vesničkou, nelze přehlédnout. A určitě také hrad navštivte! Cesta nahoru je sice poměrně náročná, prudké stoupání podpořené velmi vysokými kamennými schody vám trochu zabrat dá, ale stojí za to. Na místě dnešní zříceniny stál první hrad prý již 1600 let před Kristem. To, co můžeme vidět dnes, jsou pozůstatky hradu postaveném ve 13. století, který nepřežil 30. letou válku a boj se Švédy. Od války už se moc nezměnil. Nahoře je velmi dobře zachovaná jedna obvodová zeď, také věž a můžete se shora pokochat výhledem na Kallmünz i do přírody.

Po sestupu, který byl náročnější než výstup také proto, že když jsme byli na hradě, trochu pršelo a tak kameny navlhly, jsme zamířili na oběd do italské restaurace Trattoria Trinacria (na ulici Vilsgasse 1) a dali si výborné lasagne. Počasí nebylo úplně příznivé, ale pro letní měsíce bude jistě nádherné posezení před restaurací s výhledem přímo na řeku Nábu. Pokud byste měli chuť na něco tradičnějšího německého, našla jsem restauraci Zum Bürstenbinder, která má velmi dobré hodnocení. Tak pokud Kallmünz navštívíte, vyzkoušejte ji a dejte mi vědět, jak vám chutnalo!

A pak jsme již zamířili zpět na autobusovou zastávku. O víkendech jezdí z Regensburgu do Kallmünze autobus číslo 12 každé dvě hodiny. (Můžete nastoupit nejen na autobusové zastávky číslo 3 před Hlavním nádražím). Pokud máte koupený normální lístek na MHD v rámci Regensburgu, neměli byste nic připlácet. (Zeptat se řidiče je ale vždycky jistota.) Sice je to z Regensburgu jen 25 kilometrů, ale protože autobus hodněkrát zastavuje, cesta se protáhne na hodinu. Pokud máte auto a budete mít cestu kolem, určitě se do vesničky podívejte! (Ale i tím autobusem to není špatné.) Pro pohodovou procházku vám budou bohatě stačit dvě tři hodiny, ale i to je dost na to, abyste si tohle místo zamilovali.

Doufám, že jsem Vás trochu nalákala podívat se i do takové malé vesničky jako je Kallmünz, protože i ta má zcela jistě co nabídnout.

Byli jste tu už někdo? Nebo třeba v Regensburgu? A máte nějaké své oblíbené městečko, vesničku, i v Čechách, kam se rádi vracíte? Protože já se sem určitě ještě vypravím.

Mějte se krásně,

Marky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *