Erasmus

Výlet do Pasova

Škola pro nás na dvě soboty zorganizovala výlety do Pasova a Norimberku. O něm to ale bude až příště! Jako první totiž přišel na řadu Pasov. Toto malebné město s přibližně 50 000 obyvateli se nachází u samotných hranic s Rakouskem. Aby taky ne, jedna z řek, která městem protéká – Inn – tvoří přírodní hranici právě mezi Německem a Rakouskem. Samotný Pasov leží tedy na soutoku tří řek. Inn a Ilz se v samotném centru města vlévají do Dunaje a tvoří tak jedinečný soutok. Pokud se na jejich soutok podíváte z pevnosti Veste Oberhaus, můžete si všimnout, že každá řeka má jiný odstín vody.

Škola nám zajistila dopravu autobusem přímo od univerzitního kampusu. Přestože mělo být původně v sobotu slunečno, celou cestu (tedy zhruba hodinu a půl) nám propršelo. Naštěstí se počasí po našem příjezdu do města umoudřilo a odpoledne se dokonce protrhaly i mraky. Nejprve jsme zamířili k pevnosti Veste Oberhaus. Jelikož je Pasov opravdu menší město, můžete všude dojít pěšky. My vyrazili od hlavního nádraží a mohlo nám to trvat tak půl hodiny. Bylo nás poměrně hodně – dva plné autobusy – a podle původních informací s námi měly naše tutorky dojít až na pevnost. Ty se ale někde cestou vypařily a my tak šli ve skupině vedené několika Erasmáky, kteří moc nevěděli, kam jdou. V Pasově se ale podle mého názoru téměř nejde ztratit (i to se ale některým povedlo!), tak jsem dorazili k našemu cíli a vychutnali si krásný výhled na město.


Po prohlídce pevnosti z roku 1219 (v současnosti je tam muzeum) a vyfocení spousty fotek, jsme vyrazili na oběd. Usadili jsme se hned pod pevností v restauraci Löwen Brauhaus Passau. Ta, ačkoliv leží v samotném centru, byla cenově poměrně přijatelná a opravdu jsme si pochutnali. Za jeden Radler a marinovaná žebra jsem zaplatila zhruba 15 euro.

Po obědě jsme zamířili již k zmiňovanému soutoku, německy Dreiflüsseeck. Z fotografií to možná tak nevypadá, ale je to neuvěřitelné množství vody. Všude po městě můžete narazit na značky na domech symbolizující výšku vody během mnoha povodní, které zalily město. Jelikož týden před naším výletem poměrně pršelo, začala se Inn trochu vylévat z koryta. Respektive zalila chodníky a z vody jsme mohli vidět jen trčící lavičky a odpadkové koše.

Následně jsme se vrátili zpět do centra města a prohlédli si překrásnou katedrálu sv. Štěpána.

Na náměstí jsme v průjezdu zahlédli kavárnu, vedle které byl obchůdek s pralinkami Pralinenwerkstatt Greindl Passau. Ty byly opravdu skvostné. Pak jsme si dali cappucino v kavárně Café Stephan’s Cathedral, kde měly rozkošná růžová křesílka a krásné lustry a zamířili zpět k hlavnímu nádraží, kde na nás již čekaly autobusy. Bohužel jsme museli odjíždět už v 17 hodin, kdy se zrovna úplně vyčasilo. Aspoň jsme tak mohli při návratu do Regensburgu sledovat krásný západ slunce.

Původně jsem chtěla do jednoho článku vměstnat oba výlety (tedy do Pasova a Norimberku), které jsme zde zatím podnikli. Ale už jen část o Pasovu je tak dlouhá, že jsem se rozhodla to vydat zvlášť. Takže o Norimberku to bude zase příště! Pasov je krásné město, určitě je tam toho k vidění více. Třeba univerzita nebo klášter Niedernburg s hrobkou blahoslavené Gisely. Ten jsme si prohlédnout nestihli a docela mě to mrzí, tak snad někdy v budoucnu!

Mějte se krásně a doufám, že do Pasova zamíříte.

Marky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *