Erasmus

Výlet do Norimberku

Po výletu do poměrně malého, zato ale velmi krásného Pasova (článek zde), jsme další víkend zamířili do druhého největšího bavorského města – tedy do Norimberku. Toto město je podle mého názoru vcelku oblíbené českými turisty (a nejen jimi). Má toho opravdu hodně co nabídnout, člověk by potřeboval nejlépe víkend, aby všechno mohl vidět.

Jelikož byl výlet organizovaný školou, vyrazili jsme ve skupině skoro 100 lidí. Z Regensburgu je patrně nejlepší dopravit se vlakem, trvá to zhruba hodinu a 20 minut. Německé dráhy jsou ale velmi drahé, proto vřele doporučuji domluvit si skupinu 5 lidí a koupit si tzv. bavorský lístek. Ten platí ráno od devíti hodin a jen na určité vlaky. Výhodou je, že ho pak můžete použít i pro přepravu městskou dopravou v Norimberku. Zpáteční lístek stál 55€, tudíž to na jednoho člověka vychází na 11€ na obě cesty.

Po příjezdu jsme hned u hlavního nádraží nasedli na tramvaj číslo 9 a zamířili jsme k Dokumentačnímu centru (Dokuzentrum) v “Koloseu”, nedokončené Kongresové hale. Jelikož byl Norimberk již od 20. let až do konce 2. sv. války jedním z nejdůležitějších měst pro nacisty, byl z více než 90% procent vybombardován a dnes se o všech zvěrstvech konaných pod vedením Hitlera můžete dozvědět právě v tomto centru. V centru jsou k dispozici audio průvodci v několika světových jazycích a je pak na každém, jak rychle výstavou projde. Nám to trvalo zhruba 2 až 2 a půl hodiny. Pokud si ale budete poslouchat úplně vše, patrně vám to zabere ještě déle. Bylo to určitě zajímavé a myslím, že by to měl každý vidět. A hlavně si uvědomit, že to nejsou “pohádky”, jak se v dnešní době zvláště některým mladým může zdát, ale naopak – že to není zas až tak dávno a můžeme jen doufat, že se lidstvo poučí z minulosti a nebude se nic z toho opakovat.

Po projití si výstavy jsme zamířili ještě na Zeppelinfeld, kde se konaly nacistické sjezdy s milionovou účastí a kde Hitler přednášel své projevy. Pro přiblížení toho, jak to vypadá dnes i jak to vypadalo za dob nejvyšší slávy nacismu doporučuji toto dokumentární video. I ty “zbytky” jsou impozantní a překvapují člověka svou velikostí.

Pak jsme již podél krásného a čistého jezera Großer Dutzendteich zamířili opět na tramvaj a konečně do centra! Taky už bylo načase. Bylo asi 15 hodin a minimálně já už umírala hlady. Ostatní členové naší skupinky vypadali poměrně spokojeně. Což nechápu, já prostě musím jíst pravidelně. Jak to máte vy? Taky všechny honíte, že máte pořád hlad? 😀 Ve středu města jsme si u jednoho z “bister” dali dva norimberské párky v housce a byla to dobrota! Zdravá strava šla bokem a tuhle nádheru za 2,05€ prostě musí zkusit každý! Prošly jsme se kolem dvou nejznámějších kostelů – katedrály sv. Lorenze a kostela sv. Sebalda (luteránská církev). Bohužel oba vypadaly zavřeně a nedostali jsme se dovnitř. Snad příště!

A pak jsme již prošly kolem gotické kašny Schönen Brunnen, nacházející se na Hlavním náměstí (Hauptmarkt), kde se každoročně konají známé vánoční trhy, a dorazili na Norimberský hrad. Ten byl i spolu s jeho zahradami bohužel ještě zavřený (sezóna jim začíná zhruba v dubnu) a tak jsme se aspoň pokochali výhledem na město.

Následně jsme zamířili do hospody u kostela sv. Sebalda, objednali si pivo a zjistili, že “naše” servírka pocházela ze Slovenska! Tak jsme si s ní krásně popovídali, nakonec si k pivu objednali další norimberské párky a bylo nám zkrátka dobře. Po nějaké hodině či dvou jsme už pomalu vyrazili směr hlavní nádraží, abychom stihli vlak jedoucí o půl osmé.

Norimberk je zcela jistě krásné město, které má co nabídnout, ale mě úplně neoslovil. Vracela jsem se s pocitem, že jsem ráda, že jsem si pro svůj Erasmus vybrala Regensburg. Na druhou stranu jsem to nejznámější – ZOO s delfináriem, vánoční trhy či muzeum hraček nenavštívila. Takže na město zanevřít nechci a těším se, až zmíněná místa navštívím a nakonec se mi třeba bude Norimberk líbit o mnoho víc, než teď.

Byli jste někdo v Norimberku? Líbilo se vám tam? Budu se těšit na vaše odpovědi!

Mějte se krásně,

Marky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *