Ze života

Práce při studiu & moje brigády

To, že si každý během studia na vysoké škole přivydělává, mi přišlo zcela normální a logické. Jednak abychom měli peníze na vlastní výdaje, ale také tím získáváme zkušenosti, které se v životopisech většinou hodí. Samozřejmě chápu, že například studenti medicíny, farmacie a podobně mají školu více časově náročnou než jiné obory, ale z mého pohledu studentky ekonomické fakulty, kdy máme školu 2/3 dny, občas 4 dny v týdnu mi to přijde skoro jako samozřejmost. A myslím si, že hodně studentů v České republice si přivydělává nejen přes prázdniny, ale i přes semestr. O to větší šok pro mě po příjezdudo Německa bylo zjištění, že tady to tak úplně nefunguje.

Na hodině angličtiny, kde jsem převážně s německými studenty, jsme si měli vymyslet několik otázek a díky nim poznat své spolužáky. Mně mimo jiné právě zajímalo, jestli při studiu pracují. Až na jednu spolužačku mi všichni odpověděli záporně a jeden 23-letý student ekonomie se opravdu divil, že se ho ptám na práci, když přece studuje. V jeho věku (snad) budu už skoro inženýr a to by mi bylo opravdu proti srsti, vůbec si nepřivydělávat a brát si peníze od rodičů. V této době už bych chtěla mít navíc spíše “normální” práci, než jen nějaké brigády. Každopádně respektuji, že každý národ a každý jedinec to má jinak, o to víc jsem ale pyšná na české studenti, kteří si jen neválí šunky a pracují. (Samozřejmě, že výjimky najdeme všude, ale o to mi tu teď nejde.)

I mně teď rodiče živí. Co jsem na Erasmu, tak mi posílají peníze a když jsem doma, bydlím s nimi a většinu věcí mi platí. Ze svého vydávám jen na nějaké menší útraty, dárky, moji zábavu, atd. Ale za to, že mě rodiče můžou a chtějí takto podporovat, jsem velmi ráda a tedy to, co si vydělám, se aspoň snažím šetřit, abych po škole neodcházela z domu “s holým zadkem”.

A jaké jsem to měla brigády/práce?

Během studia na gymnáziu jsem měla brigády jen během letních prázdnin. Nejdřív jsem nosila letáky, pak dva roky dělala průvodkyni v brněnské Loretě a minoritském kostele sv. Janů a během pomaturitních prázdnin jsem pracovala v cestovní kanceláři.

A na vysoké, respektive při studiu obou mých vysokých škol (brněnská denně a pražská kombinovaně) jsem začala pracovat v 2. semestru. Nejprve jsem učila díky jedné společnosti pohybový kroužek ve školce a vedla keramiku na základní škole. Po poslední zkoušce 1. ročníku jsem hned druhý den nastoupila do soukromé anglické školky. Nejdříve na letní prázdniny jako asistentka k autistickému chlapečkovi a od září už jako normální “teta”. Ve školce jsem skončila až v únoru kvůli odjezdu na Erasmus a doteď mi děti a ostatní “tety” chybí. Během semestru jsem tam byla 1-2x týdně podle potřeby.

Po návratu z Erasmu, tedy na začátku 3. ročníku bych si už ráda našla práci víc v oboru. Tedy pozici s ekonomickým či mediálním zaměřením. Ať už jako (nezkušený) copywriter, asistentka v ekonomické firmě nebo prostě cokoliv, kde budu moct nabrat nějaké zkušenosti. Když budete o něčem vědět, budu ráda za tipy! Děti mám moc ráda, ale nechci pracovat ve školce celý život. Tak se aspoň těším, že se za nimi někdy přijdu podívat, až budu zpět doma.

Všichni, kteří se při studiích na vysokých školách musí živit sami, mají můj obdiv!

A jak to máte vy? S brigádami či zaměstnáním během studií? Co všechno jste už vyzkoušeli? A máte nějakou svou vysněnou práci? To já bohužel nemám, ale na druhou stranu se těším na všechno, co přijde.

Doufám, že se vám můj první článek se zamyšlením líbil a budu se těšit na vaše reakce!

P.S. Úvodní obrázek je fotka hry, magnetické mapy světa v angličtině, kterou jsme měli ve školce a já z ní byla nadšená snad ještě víc než děti..

Mějte se krásně,

Marky

4 komentáře

 • Nataša

  Ja cca od 16-tich stále niekde brigádujem. Nadšená som veľmi zo začiatku nebola, ale chápem, prečo ma mama stále do toho tlačila. Aj keď prázdniny svojim spôsobom mám vždy kratšie, ale zas mám peňažnú rezervu. Síce stále s nimi bývam a pomáhajú mi pri štúdiu na VŠ, tým že mi platia nájom, ale všetky ostatné výdavky idú na moje triko. Aj napriek tomu som im nesmierne vďačná, pretože keby mám pracovať na plný úväzok a študovať pri tom externe, inak by to nešlo, to by bolo peklo. A ja obdivujem všetkých, ktorí to zvládajú a nebodaj majú ešte dieťa alebo rodiny. Za tých 5 rokov ako čašníčka, ale aj zmrzlinárka, som nazbierala kopu skúsenností a spoznala super ľudí, ale úprimne som rada, že teraz môžem pracovať z domu a ja si určujem kedy budem pracovať. Pracovať s ľuďmi je náročné a hlavne v gastronómii, keď je niekedy človek na nohách aj 16 hodín… Neviem si predstaviť po takom dni, aby som sa ešte chystala do školy. To sa už príliš dobre poznám. A aj preto nechcem robiť v službách, okrem toho koľko človek sa tam narobí, ale platy sú dosť biedne. Aspoň u nás. Najradšej by som bola keby sa uplatním to čo študujem teraz – editorstvo. Tak uvidíme, kde skončím 🙂

  • Marky

   To jsi skvělá! A myslím, že přístup Tvé mamky je parádní. Znám ve svém okolí lidi, které rodiče takto úplně netlačí a sami asi nemají moc potřebu někde pracovat/mít brigádu. Nejde tam jen o ty peníze, ale také o ty zkušenosti, které člověk získá. A taky si podle mě takový člověk začne víc vážit lidí, kteří danou práci vykonávají celý život, i když to není jednoduché. A samozřejmě si každý hned uvědomí, jak těžce se peníze vydělávají (zvlášť na různých brigádách), ale jak jednoduše se utrácejí. 🙂

 • Lucie

  Ahoj,
  s přístupem německých studentů jsi mě opravdu překvapila. Tak nějak žiju v bublině, že všichni (kolem mě to tak je) nějakým způsobem pracují alespoň na brigádách. Porovnání, jak to funguje jinde je určitě zajímavé. Já jsem během gymplu pár brigád – pracovala jsem v baru, jako hosteska na různých akcích a podobně. Potom jsem začala pracovat pro jeden start-up, kde jsem byla taková holka pro všechno přes marketing, obchodování, organizaci akcí po grafika i copywritera. To byla velká škola života a hodně mě to naučilo. Teď pracuju na poloviční úvazek v Národní technické knihovně a tam se mi teď líbí hodně. Je to zase něco úplně jiného, než na co jsem byla zvyklá, ale to je právě super. Plánuju pokračovat i se školou i s prací. Myslím, že čím víc zkušeností člověk nasbírá, tím líp. 🙂

  • Marky

   Úplně s Tebou souhlasím! Taková práce ve start-upu by mě hodně bavila. Nehledají tam někoho? 😀 A za škola + práce je podle mě skvělá kombinace pro většinu oborů od ekonomky, managementu, přes humanitní předměty až po technické. Jen třeba u těch mediků a podobných škol (zuby, veterina, atd.) chápu, že je to mnohem těžší. O to víc obdivuji kamarádku, která je ve druháku na medicíně a k tomu jako jedna z mála má i brigádu, kdy jeden den v týdnu dělá sestřičku u obvodního lékaře. Víc takových lidí. <3

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *