Brno

Piano Moozic – klavírní cyklus & Vila Stiassni

Dnes tu pro vás mám speciální článek. Již dříve jsem přemýšlela o tom, že bych začala tvořit sérii zaměřenou na Brno a na události či zážitky, které u nás můžete zažít a navštívit. Proto jsem moc ráda, že na prvním článku můžu spolupracovat s mým dlouholetým kamarádem a klavíristou Honzou Vojtkem. Honza studuje klavír na Akademii v Budapešti, koncertuje sólově i s Triem Bohémo a organizuje klavírní cyklus s názvem Piano Moozic, jehož první koncert bude již tento čtvrtek ve vile Stiassni. Více informací o samotném cyklu kromě rozhovoru s Honzou můžete najít i na facebookuwebových stránkách cyklu.

Teď už se pojďme vrhnout na samotný rozhovor!

Můžeš se nám v krátkosti představit a popsat svou cestu do Maďarska?

Jsem momentálně studentem Magisterského programu Lisztovy Akademie v Budapešti. Tam více či méně žiji už 11 let, ale neustále se pohybuji mezi mými dvěma domovy, Budapeští a Brnem, na které nedám dopustit – i když ve Štatlu moc nejsem, tak jsem pořád Brňák jak poleno a vášnivý propagátor Brna mezi svými známými v zahraničí :D. Do Budapešti mě ve 14-ti letech poslali rodiče studovat na Bartókovu konzervatoř, poté jsem tam rád pokračoval i ve studiu vysoké školy, která se řadí mezi jednu z nejlepších hudebních univerzit v Evropě. Teď mi zbývají ještě 2 roky Magisterského studia, no a potom uvidím, co dál.

Chtěl ses vždy stát profesionálním klavíristou?

Když jsem byl menší, tak byl můj dětský sen stát se pilotem. Klavír mě ale provází od malička, takže i v době, kdy mě třeba lákalo něco jiného, tohle byla konstanta, za kterou jsem chtě nechtě šel. Na konzervatoři a Lisztově Akademii jsem si pak o tom cíli, stát se opravdu klavíristou, už udělal v hlavě jasno 😊

Čemu se věnuješ kromě koncertování?

Moje hobby je letectví, taková moje úchylka je hrát si s excelovými tabulkami, ve kterých počítám třeba na kolik přijde linka z Brna do Mnichova s tím a oním letadlem. Z toho se stala taková moje druhá profese, kterou občas vykonávám. Jinak mi ale momentálně mimo klavír moc času nezbývá, nehraji totiž jen sólově, ale v současné době především s Triem Bohémo, se kterým máme zaplaťpánbůh napilno. No a k tomu ještě, jako třešničku na dortu, přidávám trošku organizační činnosti ve formě klavírního cyklu Piano Moozic.

Představ nám tento cyklus Piano Moozic. Co bylo prvotním impulsem pro založení?

Už spoustu let jsem si organizoval vlastní koncerty v Brně a jsem navíc ten typ, kterého to organizování i baví. Dlouho mi ale v Brně chyběl opravdu klavírní cyklus, jako mají třeba v Praze (i když tam ho dělají v poněkud větším měřítku), na který bych zval především skvělé klavíristy mladší generace, z Česka i zahraničí. Výbornou motivací pro ucelení té koncepce pak byly loňské koncerty ve Francii, kde jsem měl možnost trošku nahlédnout do toho, jak funguje organizace velkých klavírních festivalů.

Na obrázku může být: text

Proč jsi vybral pro koncerty zrovna vilu Stiassni?

Vila Stiassni přišla vlastně velmi „stiassnou“ náhodou. Přemýšlel jsem o jejím využití už dříve, protože jsem měl možnost do ní nahlédnout ještě v době její rekonstrukce a už tenkrát mě ten prostor oslovil. Ovšem letošní jaro přineslo posun v tom, že do vily byl koupen klavír a čistě náhodou jsem to byl já, který ho prvním vystoupením „pokřtil“. Domluvit se na spolupráci už pak šlo výborně, už se těším, až celý náš cyklus v novém prostoru začne naplno!

Na obrázku může být: venku a text

Kolik bude koncertů? Budou to jen klavírní recitály nebo různé žánry?

Letos (v sezoně 2019/2020) se mohou posluchači těšit na 6 koncertů. Středobodem celého cyklu je klavír, ten se ale ukáže v nejrůznějších formách. Kromě klasických recitálů tu budeme mít v říjnu skvělý Jazzový koncert s Maďarským jazzmenem Krisztiánem Oláhem a zpěvačkou Livií Bagóczky, A na jaře přijede i francouzská klavíristka Célia Oneto Bensaid, která přiveze například vlastní úpravy skladeb z Bernsteinova legendárního muzikálu „West Side Story“. Každý koncert bude vlastně úplně jiný, což je také pointa. Zájemci tak mohou přijít na všechny koncerty, protože vždycky na ně bude čekat něco nového 😊

Co Tě čeká v blízké budoucnosti kromě tohoto cyklu?

Především cestování s Triem. V rámci projektu Evropské akademie komorní hudby se chystáme do Litvy, Holandska a Švýcarska. Plánujeme také akce v Itálii. No a také odpovědi na tyto otázky píši zrovna v letadle mezi Paříží a Toulouse, kam zrovna letím koncertovat.

První koncert cyklu je již vyprodaný, ale můžete si aspoň zakoupit lístky již na další koncerty, abyste měli místa jistá. Kapacita je jen kolem 30 lidí na koncert.

Na obrázku může být: 1 osoba

Děkuji Honzovi za jeho čas na rozhovor a já se už moc těším na jeho klavírní recitál!

Recitálu budu věnovat ještě příspěvky na facebooku a instagramu, tak mě sledujte i na sociálních sítích. Stejně tak vyjde ještě jeden článek po proběhnutí prvního koncertu, který bude tento čtvrtek 26. 9.

Co vy? Jaký máte vztah ke klavírním koncertům a celkově klasické hudbě? Já na ní vyrostla, sama hraji na klavír a nejen klavírní koncerty miluji.

Mějte se krásně,

Marky

2 komentáře

    • Marky

      Ahoj, to jsem ráda, že Tě to zaujalo. Určitě na nějaký koncert zajdi! Během příštího týdne ještě vydám článek o samotném prvním koncertu i o těch, které teprve budou. Hezký večer. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *