Cestování

Na kolech jižní Moravou

Celý život bydlím v Brně a proto mám jižní Moravu prakticky za rohem. Paradoxně jsem ji začala navštěvovat až v posledních letech a musím se přiznat, že jsem třeba ještě nebyla v Lednicko-Valtickém areálu. Ale i ten plánuji navštívit ještě toto září! Chci tím říct, že člověk třeba často cestuje do zahraničí, ale až po čase si uvědomí, že svůj domov a jeho blízké okolí zas až tak procestované nemá, což je bohužel i můj případ. Každopádně již plánuji na nápravě a i to byl jeden z důvodů, proč jsme vyrazili na kola na jižní Moravu. Tím druhým byl fakt, že jsme mohli ty tři noci přespat u našeho příbuzného na faře v jedné malé vesnici. Takže jsme ušetřili na noclehu. 😀

Měli jsme v plánu jet ve čtyřech – já s přítelem a můj brácha s přítelkyní. Bohužel můj přítel den předtím onemocněl a tak jsme jeli jen ve třech. Vyrazili jsme ve středu dopoledne podle trasy, kterou jsem si našla na mapy.cz. Sice byly uvedené jako cyklistické, ale zhruba 33 km z celkových 38 vedlo po silnicích a to ještě s docela prudkými stoupáními. Žádná lahoda to tedy nebyla, spíš jsme si jen dávali pořádný pozor, aby nás něco nesrazilo. Celkově jsem byla trochu zklamaná z mapy.cz, protože nás kolikrát naváděly docela krkolomně. Od častých silnic až po pole, kde vlastně nebyla žádná cesta.

Druhý den jsme si udělali takovou menší okružní cestu. Z naší vesničky jsme vyrazili do Dolních Kounic a z nich pak do Moravského Krumlova. Z Dolních Kounic jsem byla nadšená! Toto město, nebo spíše městečko se svými 2 500 obyvateli, se rozkládá po obou březích řeky Jihlavy a i přes jeho menší velikost zde najdete spoustu krásných památek a míst, které stojí za navštívení. Jedním z nejznámějších jsou jistě trosky kláštera Rosa coeli postaveného ve 12. století. Vstup pro studenty je 40 Kč a zrovna jsme chytili prohlídku s průvodcem, takže jsme se i něco o klášteře dozvěděli. Následně jsme se chtěli podívat do protestantského kostela sv. Barbory a do katolického kostela sv. Petra a Pavla, ale oba byly bohužel zavřené. Oba kostely jsou nicméně jen pár metrů od kláštera, tak se k nim můžete podívat a třeba budete mít víc štěstí než my. Jen o jednu ulici vedle je židovská synagoga, kde jsme měli opět štěstí a přišli na čas, na který si jiní turisté objednali prohlídku, takže jsme synagogu mohli navštívit s nimi. V otevírací době je vstupenka pro student 40 Kč, mimo ni pak stojí 60 Kč. Návštěvu této synagogy určitě doporučuji! Paní průvodkyně byla velmi milá a řekla nám spoustu zajímavostí nejen o samotné synagoze, ale také o židovské obci v Dolních Kounicích i například o poutním kostelíku sv. Antoníčka nad městem. Pak jsme zašli na oběd do Restaurace U Gottwaldů, která se nachází hned na druhé straně řeky. Nabízí taková ta klasická česká jídal jako guláš, svíčkovou či vepřové výpečky. Ty jsme si taky dali a byly moc dobré.

Z Dolních Kounic jsme zamířili do Moravského Krumlova, což je zhruba 16 km. Mapy.cz nás opět vedly cestou necestou. Navigovaly nás totiž do obory, jejíž vrata byla zavřená a přes plot vedl jen jeden žebřík, po kterém se nám kola tahat nechtěla a navíc cesta za plotem byla velmi zarostlá. Tak jsme si trasu z 16 km prodloužili zhruba na 21 a navíc jsme si museli vyšlápnout prudký a dlouhý kopec. Nakonec jsme ale zdárně dorazili do cíle, abychom zjistili, že na zámku, který jsme chtěli navštívit, se koná nějaký rockový festival, což je žánr, který neposloucháme. Tak jsme dojeli na náměstí TGM a dali si za odměnu v cukrárně limonádu a zákusek. Pak nám už zbývalo ujet jen posledních 13 km toho dne a večer jsme si pustili český film Bezva ženská na krku.

Třetí den jsme si chtěli odpočinou od kol a tak jsme zamířili na jednodenní výlet do Znojma. Původně jsme chtěli sice do Mikulova, ale tam jsme byli víckrát než ve Znojmě a navíc jsme měli do Znojma lepší autobusové spojení. Jízdenka na 5 zón a 120 minut každého stála jen 10 korun. Znojmo mě velmi mile překvapilo! Jednou jsme tam už s rodiči byli, ale co si pamatuji, tak jsme navštívili jen podzemí. Cestou k hradu, v jehož areálu se nachází i rotunda svaté Kateřiny, jsme navštívili i kostel sv. Kříže, který je nádherný. Rotunda je ale jistě známější a je rovněž otevřená veřejnosti!. Probíhají tam prohlídky každou půl hodinu. Vstup je jednotný pro všechny a to za 120 Kč. Místo rotundy jsme se rozhodli navštívit samotný hrad. Prohlídka byla zhruba na 45 minut a studentská vstupenka byla za 30 Kč. Po prohlídce jsme si ještě prohlédli kostel sv. Mikuláše, kde nás zaujaly dětské vzkazy Bohu. Jsou napsané s krásnou dětskou naivitou a většina vás i rozesměje. Na oběd jsme zašli do restaurace La Casa Navarra, která je hned v centru. Tady jsme obědvali i tenkrát s našimi a tak jsme šli na jistotu. Dělají domácí těstoviny i bramborové noky, které jsme si dali spolu s grilovanou panenkou, sušenými rajčaty, jarní cibulkou a parmazánem. Bylo to dobré, ale příště bych radši zvolila něco s omáčkou. Tato směs byla trochu sušší. Na to, že je Znojmo menší město, tak jsou ceny v této restauraci trochu vyšší. Jejich těstoviny a noky se pohybují zhruba mezi 160-185 Kč. Po jídle jsme už procházkou pomalu zamířili zpět na autobusové nádraží.

Na poslední den a cestu domů jsem našla jinou trasu a to cyklostezku Brno-Vídeň. Z naší vesničky to bylo do Ivaně, přes který tato cyklostezka vede, zhruba 20 km a dalších 40 km to bylo z Ivaně do Brna. V Ivani jsme si dali v restauraci polévku a posledních 40 km po zmíněné cyklostezce bylo nejlepších 40 km celého kolového výletu. Cyklostezce s asfaltem se zkrátka nic nevyrovná. Na druhou stranu bychom neměli zážitky, které jsme získali díky cestě přes pole. Tak nějak se nám totiž v batozích ocitl meloun, několik kukuřic i paprik, ale o tom radši pššst.

I když přítel onemocněl, výlet byl moc fajn a příště zkrátka už musí s námi! Pro další výlet jsme také poučení, že budeme hledat cesty, které opravdu vedou po cyklostezkách a ne přes frekventované silnice. Tak jako tak je jižní Morava moc krásná a to jsme vlastně ani nenavštívili ta hlavní “lákadla”. Ono je někdy právě kouzlo v objevování spíše nepoznaného než profláknutých míst, kde byl každý druhý.

Navštívili jste někdo zmíněná místa? Pokud ne, tak vřele doporučuji! Nebo byste mi doporučili i jiné památky či přírodní zajímavosti, které můžeme navštívit i s koly? Budu ráda za každý tip.

Mějte se krásně,

Marky

2 komentáře

  • excessivemind

    Ty fotky jsou nádherné! Opravdu pěkné. Ano, Jižní Morava je skvělá, ráda bych zabrouzdala, ale tedy ne na kole, takový výlet bych nedala. 😀 Obdivuji vás, jen škoda, že tedy přítel přišel o takový výlet. A snad vás tedy příště mapy potáhnou už jinudy, lepší cestou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *