Cestování

Moravský kras

Moravský kras je zcela jistě jedno z nejunikátnějších míst nacházející se v naší zemi a právem patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Aby taky ne, když se na jeho území rozprostírá zhruba 1100 jeskyní, z nichž 5 můžete navštívit. Jsou to konkrétně Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, jeskyně Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a jeskyně Výpustek.

Z Brna je samozřejmě nejpohodlnější způsob dopravy vlastním autem, trvá to necelých 45 minut, ale je určitě možné využít vlak a autobus. Zaparkovali jsme u hotelu Skalní mlýn za 20 Kč na den a tam jsme také na informacích koupili vstupenky do Punkevních jeskyní. Ty jsou patrně nejznámější a také nejhojněji navštěvované. V létě prý bývají vstupenky často vyprodané i dopředu. Během druhého zářijového týdne tam už ale tolik lidí nebylo a tak jsme bez problému lístky koupili. Studentský stál 180 Kč a zahrnoval “suchou” prohlídku s průvodcem na 30 minut a pak dalších 25 minut na lodičkách, kde ve výkladu pokračoval náš převozník. K samotným Punkevním jeskyním to je od informací 2 kilometry pohodovou procházkou. Jezdí tam také vláček, ale ten mi přijde vhodný spíš jako atrakce pro děti nebo způsob dopravy pro starší lidi, kteří již nemůžou tolik chodit.

Punkevní jeskyně jsem navštívila s rodiči, když jsem měla asi 5 let, takže je jasné, že si z nich v podstatě nic nepamatuji. Se základní školou jsme pak měli výlet na propast Macochu, ale to bylo vše, co jsem doteď viděla z celého krasu. A to je velká škoda! Vzhledem k tomu, jak je blízko k Brnu, bych ho chtěla navštěvovat co nejčastěji a podívat se do ostatních přístupných jeskyní i se “jen” procházet krásnou přírodou. A jaká byla samotná prohlídka jeskyní? Naprosto dechberoucí. Myslím, že to ani nedokážu pořádně slovy popsat, zkrátka to musíte všichni vidět! Je opravdu neuvěřitelné, co příroda dokázala za miliony a miliony let vytvořit. Pro představu – jeden milimetr krychlový krápníku prý roste zhruba 10 let. Přitom jsou v jeskyních k vidění často i několikametrové útvary. S lítostí jsme pak pozorovali, jak rychle tuto nádheru mohou lidé zničit. Pokud se lidé začnou dotýkat vápence, ten postupně zčerná a umře. A to, co rostlo miliony let může být zničeno během jedné sezony. Tzv. suchá prohlídka, během které nám například průvodce pouštěl i klasickou hudbu, aby ukázal, jak se hudba v jeskynních prostorách nese, nás dovedla až na dno propasti Macocha. Víte, proč se tak jmenuje?

Podle pověsti jednomu chlapci z vesnice v okolí umřela maminka a tak se chtěl jeho otec znovu oženit, aby jeho nová žena vychovávala chlapce. Nová manželka byla prý krásná, ale zlá a chlapce neměla ráda. A když se jí narodilo vlastní dítě, rozhodla se, že se chlapce zbaví. Vylákala ho tedy do lesa k propasti, o které věděla a shodila ho dolů. Chlapci se však povedlo zachytit o stromy rostoucí v propasti a až macecha odešla, křikem a pláčem přivolal dřevorubce, kteří nedaleko pracovali a ti ho vytáhli. Chlapec pak popsal mužům, co se mu přihodilo a ti následně vzburcovali celou vesnici a zlou macechu sami hodili do propasti. Od té doby se propasti říká Macocha. V místním nářečí to totiž znamená macecha.

Ze dna Macochy jsme již zamířili k řece Punkvě, které teče pod jeskyněmi a čekala nás plavba v nádherných a trochu i děsivých místech. Aby taky ne, když nám náš převozník řekl, že místy je pod námi až 18 metrů hloubka a nad námi přes sto metrů hornin. Během plavby jsme měli jednu zastávku a navštívili Masarykovu síni.

Po vylodění se jsme snědli náš připravený oběd a zamířili již pěšky k Macoše, abychom se na ní podívali i shora. Můžete se k ní také vyvézt lanovkou, ale my se i díky tomu nádhernému počasí, které nám přálo, chtěli projít. Vyšlapali jsme tedy k hornímu můstku, odkud si můžete prohlédnout Macochu v celé její kráse – a hloubce, které činí 138,5 metru. Dole se pak nachází dvě jezírka – horní s hloubkou 13 metrů a je plně probádané a dolní, které má mít zhruba 50-ti metrovou hloubku, ale není to prý konečný údaj. Můžeme tedy říci, že propast je hluboká 188,5 metrů. Pro představu – nejvyšší budova Brna i celé České republiky AZ-Tower měří v porovnání s Macochou “pouhých” 111 metrů. To z propasti činí i lákavý cíl pro sebevrahy. O tom psal již na konci 19. století doktor Karel Absolon, který se významně podílel na zkoumání dna propasti i objevování okolních jeskynních prostor a chodeb. Do konce 19. století také prý v okolí Macochy existovalo velmi specifické řemeslo – vytahování mrtvol sebevrahů ze dna. Jak už jsem zmínila, podzemní chodby byly postupně objevovány totiž až od začátku 20. století. Do té doby se lidé spouštěli dolů připoutáni k provazům. Ale pojďme k něčemu radostnějšímu.

Celý Moravský kras je protkán hustou sítí turistických i cyklistických tras. My si díky offline aplikaci mapy.cz (tentokrát se nám již osvědčili, na rozdíl od našeho cyklo výletu, o kterém si můžete přečíst zde.) naplánovali trasu asi na 8 km. Chtěli jsme od Macochy po žluté přes Koňský spád k rozcestí Nad Pustým žlebem, zde přejít na zelenou a pokračovat k rozcestí Pustý žleb, abychom pak zamířili po červené okolo Amatérské jeskyně a kolem spousty malých jeskyněk zpět k autu. Přestože jsme hned ze začátku špatně odbočili, tím se vyhnuli Koňskému spádu a šli jinou cestou, nakonec jsme se našli a pobyt v lese si moc užili. Nejkrásnější byla zpáteční cesta po červené, kde jsme nakukovali do různých jeskyň a objevovali přírodu kolem nás. Proto doporučuji navštívit nejen jeskyně, ale projít si samotný Moravský kras.

Z celého výletu jsem byli právem nadšení a už se moc těším, až do této oblasti severně od Brna zavítáme znovu a doufám, že Moravský kras budeme navštěvovat pravidelně.

Byli jste někdo v Moravském krasu? Navštívili jste některou z jeskyň? Jaká je vaše oblíbená trasa či místo, které stojí za vidění? Budu se těšit na vaše tipy v komentářích!

Mějte se krásně,

Marky

Zdroje informací:

Většinu jsem si pamatovala z prohlídky, něco málo jsem si vzala odsud:
https://www.national-geographic.cz/tajemstvi-ceskych-jeskyni/tajemna-propast-macocha-co-o-ni-urcite-nevite.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *