Erasmus

Kolik stojí Erasmus?

Po celou dobu Erasmu jsem si zapisovala svoji útratu do tabulky a teď vám chci ukázat, kolik to všechno stálo. Čísla berte pouze jako orientační, vždy se u každého budou velmi lišit. Nejen podle výběru země, do které vycestujete, podle výše stipendia od EU, ceny ubytování, ale také podle toho, jak moc budete v dané zemi cestovat, jestli si potrpíte na chození do restaurací či na noční život.

Poplatky před odjezdem

Kromě ubytování a samotného života v Regensburgu jsem musela zaplatit ještě několik poplatků před odjezdem. Konkrétně to bylo 320€ za měsíční kurz němčiny. (Ten proběhl v březnu, před začátkem semestru a byl dobrovolný. Výhodou bylo, že jsme za něj dostali 12 kreditů neboli ECTS.) Dále 150€ tzv. semester fee, tedy poplatek za studium, v rámci kterého jsme dostali i studentskou kartičku, kterou jsme využívali i jako kartu na MHD (od začátku semestru) a 375€ za ubytování. 250€ byla záloha za pokoj, kterou by mi měli snad do září poslat zpět (strhnou mi z toho 19€ za vyčištění peřiny a polštáře) a 125€ byla nevratných jako rezervace pokoje. Celkem to bylo 845€ a zhruba 230€ bych měla dostat zpět.

Stipendium

Výše stipendia závisí na spoustě faktorů. Češi jedoucí do Německa dostávají 450€/měsíc. Stipendium by mělo být přesně od začátku pobytu do jeho konce, logicky. Ale jedna moc „milá paní“ na CZS (Centrum zahraniční spolupráce), kde se účastnická smlouva i výše stipendia podepisuje, si všimla, že po skončení jazykového kurzu a před začátkem semestru jsou 2 týdny volna a rozhodla se, že mi na tyto dny stipendium zkrátka dát nemůže. I když další studenti vyjíždějící z MUNI do Regensburgu je dostali. Takže jsem přišla o 200€. Celkově jsem dostala 1890€. Peníze mi přišly ještě pár dní před odjezdem.

Ubytování

Ne každá univerzita zajištuje Erasmákům ubytování. My to štěstí měli. Jen jedna věc mě na tom trochu rozčilovala. Nemohli jsme si vybrat kolej jako v Česku, kdy se sami rozhodnete, kde chcete bydlet, kolik za tu kolej budete platit, atd. My si jen mohli do přihlášky napsat přání týkající se kolejí, ale nebyla ani garantována a maximální částku, kterou jste za koleje ochotní platit (minimum bylo 200€/měsíc.) a za tuto rezervaci jsme museli zaplatit 125€. Takže jakou kolej dostanete je prostě loterie. Já nakonec dostala kolej Dr.-Gessler-Heim vzdálenou od univerzity asi 2 km. Měla jsem svůj pokoj (což má v Německu každý), vlastní koupelnu a kuchyni pro 10 lidí. S tou kuchyní jsem bojovala úplně nejvíc. Měli jsme jen dvě malé ledničky a byly strašně špinavé. Ledničku jsem nakonec umyla a několikrát urgovala našeho Hausmeistera (správce kolejí), ať řekne uklízečce, aby si dávala více záležet. Měla chodit uklízet 3x týdně, ale často to tak vůbec nevypadalo. Navíc se dost spolubydlících chovalo v kuchyni jako prasata. Holt koleje. Za pokoj jsem platila 219€/měsíc, dohromady za 5 měsíců to bylo tedy 1095€.

Nákupy, jídlo venku, různé akce

Jak už název napovídá, počítala jsem si i útratu za zábavu. Zde chci ještě podotknout, že větší nákupy oblečení či dárků jsem si platila ze svého, to bylo asi 165€ a pár nákupů jídla jsem také platila ze své karty, zbytek z eur, které jsem dostala od rodičů. Původně jsem si myslela, že budeme hodně chodit po kavárničkách a restauracích. Nakonec to vyšlo až v červenci, protože do té doby jsem se takřka nezastavila. Což je paradox, protože v červenci pak přišlo zkouškové. Tak jsem za jídlo venku aspoň neutratila moc, ale i tak jsem si to skvěle užívala a navštívila spoustu krásných míst, o kterých chystám další články. Do “různých akcí” počítám třeba návštěvu kina, divadla, útratu na festivalech pořádaných univerzitou a podobně.

Strava a drogerie

Ze začátku jsem dost chodila do menzy, ale postupně moje nadšení z ní opadalo a já si víc a víc vařila doma. Hlavní jídla se pohybovala v rozmezí 2-5€, polévky za 0,8€, saláty kolem 1€ a nejvíc jsem tam milovala čerstvě vymačkané šťávy – sklenice za 1,6€. Dezerty (nejlepší byl čistý tvaroh s borůvkami!) se pohybovaly od 0,8 do 1,2€. Byly vždy 3-4x hlavní chody. Bohužel minimálně jeden byl vždy smažený (ryby byly pouze smažené) a další vegetariánský, které byly všechny na jedno brdo.

Ze supermarketů jsem nejvíce chodila do Lidlu. Prvních pár měsíců jsem nakupovala jednou za týden, postupně jsem to přehodnotila na dvě návštěvy týdně. Došlo mi, že ovoce a zelenina opravdu týden čerstvá nevydrží a je lepší nakupovat je v menším množství a častěji. Také jsem celou dobu chtěla navštívit Aldi, ale nějak jsem došla k názoru, že je mnohem dražší a tak jsem se tam dostala až v posledním týdnu před odjezdem a zjistila jsem, že je velmi podobné Lidlu. Párkrát jsem byla nakoupit i v Edece, ale ta mi přišla zbytečně moc drahá, některé věci byly i dvakrát tak drahé v porovnání s Lidlem. A také jsem občas nakupovala i v DM. Hlavně pomazánky (papriková je nejlepší!), červenou čočku, tyčinky, apod. Většinu času jsem si vařila doma a snažila jsem se nakupovat zdravé suroviny. Více ovoce, zeleniny, jogurtů/skyru, avokáda, masa, oříšků, atd. Takže se to také odráželo na mé útratě. Na mou obhajobu – za celý Erasmus jsem byla jen 3x na party, takže útrata za alkohol skoro nula a do kaváren nebo restaurací jsem chodila jen zřídka, více pak v létě. K jídlu jsem započítala také výdaje na drogerii (přípravky na úklid, šampony, atd) i výdaje za vybavení do pokoje a kuchyně (hrnce, talíře, hrnky, odpadkový koš, smeták, atd.). Tyhle všechny položky vyšly ve výsledku na 1260,67€. Chtěla jsem původně jídlo počítat úplně zvlášť, ale vzhledem k tomu, že jsem většinou kupovala jídlo společně s vybavením, nechtělo se mi to už rozdělovat. Dalo by se v této části samozřejmě ušetřit, kdybych si dovezla například více věcí z domu a už od začátku si vařila doma.  

Další poplatky (doprava, škola, rozhlas)

Sem můžeme zařadit třeba učebnice (na kurzy němčiny, povinné jsem měla dvě, jedna za 18€ a pak jsem si koupila německou gramatiku s cvičeními za 19,9€). V Německu také musí každý obyvatel platil za rozhlas a televizi. Možná je to jako u nás – jedna platba pro celou domácnost, ale každopádně na koleji musel platit každý pokoj zvlášť, i když jsme rozhlas ani televizi nepoužívali. Za měsíc to bylo 17,5€. Za celou dobu (5 měsíců) televizní a rozhlasový poplatek vyšel na 87,5€. Zaplatila jsem také 15€ za sportovní centrum na UNI. Za tento poplatek jsme mohli centrum navštěvovat celý semestr, respektive ještě můžeme – semestr totiž končí na konci září. Byla tam na výběr spousta lekcí s trenérem i plavecký bazén. Sice jsme měli od školy kartu na MHD, ale ta platila až od dubna (začátek semestru). Na březen nám tedy doporučili si koupit měsíční lístek, který stál 48,5€. Já si ho koupila, ale nakonec se mi ani nevyplatil. Protože už v půlce března jsem si koupila kolo a začala jezdit všude na něm. Posledním takovým „poplatkem“ byl tisk. Za ten jsem ve škole nechala kolem 15€. Dohromady jsem si vytiskla neuvěřitelných 331 stran. Bylo to hodně dané tím, že jsem si tiskla i materiály na zkoušky do Prahy, ze kterých jsem se učila. A pak také proto, že jsem si tiskla podklady na přednášky a cvičení předmětu The German Economy.  

Cestování

Ačkoliv jsem během Erasmu měla spoustu práce do školy v Praze, v Brně a samozřejmě také v Regensburgu, chtěla jsem procestovat i Německo a tak jsem se zúčastnila skoro všech výletů, které pro nás zorganizovali lidé buď z International Office nebo ze spolku ISNR (International student network Regensburg). A to se také samozřejmě odrazilo na útratě. Ale vůbec toho nelituji. Když už někde jste, nemá cenu sedět na zadku a šetřit. To můžete dělat doma. A čeká to asi teď i mě. 😀 Takže jsem každý měsíc vyjela minimálně na jeden výlet. „Nejhorší“ na útratu to bylo v červnu. Nejdřív jsem totiž jela na víkend do Alp, který i s jídlem vyšel na zhruba 85€ a další víkend jsem strávila 5 dní v Berlíně. I s útratou na místě to bylo zhruba za 230€. Jinak se jednodenní výlety pohybovaly mezi 10-20€. A to bylo opravdu velmi výhodné. Například za návštěvu Neuschwansteinu jsme zaplatili zmíněných 20€, z toho 12€ stála prohlídka zámku. Takže za obě cest v autobuse (2,5 hodiny každá) jsme zaplatili jen 8€. Autobus při výletu k jezeru Chiemsee nás vyšel dokonce jen asi za 2€! Dalších 18€ byla opět vstupenka do zámku – Herrenchiemsee a cesta lodí na stejnojmenný ostrov. Takže vidíte, že to bylo opravdu velmi výhodné a mnohem levnější, než kdybych jela na vlastní pěst. Proto určitě doporučuji, abyste využili možností procestovat danou zemi, které vám nabízí univerzita či místní spolky! Trochu mě mrzí, že jsem se nedostala třeba do poměrně blízkého Salzburgu nebo do Švýcarska, ale na to jsem už opravdu neměla čas, jednak kvůli 3 školám, ale také kvůli spoustě lidí, kteří mě přijeli navštívit, čehož si moc cením a dělalo mi to velkou radost. Na cestování mám ještě celý život. Během Erasmu jsem za cestování utratila 423,75€.

Všechny výdaje jsem dala i do tabulky, abyste si je mohli prohlédnout. Celková útrata během pobytu byla 2334,735€. Po započítání ubytování a dalších poplatků placených ještě před odjezdem se suma přesáhla 4000€. Z vlastní kapsy jsme tedy platili 2135,735€, což je při kurzu 25,7 Kč/€ přibližně 54 888 Kč. Na jeden měsíc to vychází na 10 977 Kč. (Berte v potaz, že jsou v tom započítány i poplatky placeny před odjezdem včetně měsíčního kurzu němčiny za 320€.)

Tady bych chtěla moc poděkovat mým rodičům, kteří mi umožnili na Erasmus vyjet a celý mi ho zaplatili. A tím mi dávají možnost šetřit si peníze, které vydělávám, do budoucna. Jinak bych totiž utratila vše, co mám. Není to vůbec málo peněz a vím, že ne všichni rodiče si můžou dovolit svým dětem zaplatit semestr v zahraničí, ale myslím, že je tu vždy nějaká cesta. Od výběru levnější země, přes získání stipendia pro sociálně znevýhodněné studenty až po menší útratu na místě. Vím, že jsem mohla zpětně v určitých oblastech něco ušetřit, ale také jsem mohla v porovnání s ostatními utrácet mnohem víc.. 😀 Za sebe můžu říct, že jsem si to naprosto užila a budu na to vždycky vzpomínat. Hlavně na kamarády, které jsem získala nebo na to, jak jsme šplhali ve sněhu začátkem června.

Zajímá vás ještě něco ohledně finanční stránky Erasmu? Nebojte se mě zeptat v komentářích! Kolik jste na Erasmu utratili vy?

Mějte se krásně,

Marky

2 komentáře

  • Lucka Stefani

    Je super, jak jsi dokázala sepsat veškeré výdaje, které v hodně podobné výši budoucí erasmáky čekají. Na Erasmu jsem nebyla, ale plánuji, že bych ráda vycestovala. Každopádně ty náklady jsou značné a je třeba s tím určitě počítat. Dá se ‘šetřit’ na jednom, ale ono se to často projeví na něčem jiném… 🙂 Každopádně ty zkušenosti a zážitky, ty už ti nikdy nikdo nevezme a jejich hodnota beztak přesahuje výdaje, které jste s rodinou vydali 🙂

    • Marky

      S tím šetřením máš pravdu. Obecně se snažím nevyhazovat peníze zbytečně, ale někdy si třeba udělám radost nebo koupím něco, co není úplně nezbytně nutné, ale to asi každý. Držím palce, ať ti to vyjde s tím vycestováním! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *