Erasmus

Co studuji na Erasmu?

Těžko uvěřit, ale už končí pátý týden semestru a já mám konečně vyřešené předměty, které tu studuji a snad i dostuduji. Proto jsem se rozhodla konečně napsat článek o tom, jaké předměty jsem si nakonec vybrala a že Erasmus=párty opravdu nefunguje, alespoň u mě ne.

Na Erasmus jsem vyjela přes můj „hlavní“ obor Veřejná ekonomika a správa, který studuji na Ekonomicko-správní fakultě z Masarykovy univerzity v Brně. Říkám hlavní, protože také stále ještě studuji rovněž v druhém ročníku v Praze na Univerzitě Karlově na Fakultě sociálních věd obor Mediální studia. Ale to je kombinovaně, kdežto školu v Brně mám normálně denní.

Pro splnění podmínek Evropské unie musím odstudovat předměty dohromady za 20 kreditů, chcete-li mezinárodně 20 ECTS. Pokud „přivezu“ kreditů méně, budu muset v určitém poměru vracet stipendium, které jsem právě od EU v rámci programu Erasmus+ dostala. Kromě těchto kreditů mi ještě fakulta stanovila, že si musím zapsat minimálně dva ekonomické předměty. Pokud u nich neudělám zkoušku, bude to prý trochu problém, ale asi mi za to hlavu nikdo neutrhne, snad.

Nejdřív jsem si říkala, že to není v porovnání s ostatními studenty fér, chtít po mně tu studovat ekonomické předměty, kdy jsem vyjížděla hlavně kvůli jazykům (pšst). Ale pak jsem zjistila, že někteří Erasmáci musí mít třeba 30 kreditů a pouze z odborných předmětů, tedy ne jazyků, takže na tom vlastně nejsem zas tak špatně. A přece jenom, jsem studentkou ekonomické fakulty, tak bych se tak měla i prezentovat.. 😀

Po asi dvou třech týdnech zmatků a nervů jsem se rozhodla studovat těchto 6 předmětů.

(Nejprve ty ekonomické)

  • The German Economy (6 ECTS)

To jsou přednášky a cvičení. Je to v angličtině a máme fajn učitele. Jediná nevýhoda pro mě je ta, že jsou cvičení ve čtvrtek ráno a přednášky v pátek dopoledne, takže zameškávám hodiny, kdy jsem kvůli škole v Praze. A taky je to trochu problém, když za mnou někdo přijede na návštěvu (většinou právě na víkend) a já bych měla být v pátek dopoledne ve škole. Každý týden děláme jeden online kvíz, který bývá většinou zvládnutelný a navíc jich musíme udělat jen 8 ze 13. Poslední den semestru – 26. 7. nás čeká zkouška. Toho se trochu bojím, je to taky má jediná „oficiální“ zkouška tady, když nepočítám jazyky, ale věřím, že to dopadne dobře. Obsahem kurzu jsou i nějaké ty mikro/makroekonomické základy, ale i přestože jsem s těmito předměty docela bojovala a nemilovala je, tak si kupodivu i něco pamatuji. Bavíme se také o současných problémech Německa i celého světa a je to ve výsledku pohodový předmět. (Uvidíme, co ta zkouška.)

  • Doing business in Asia (4 ECTS)

Po dlouhých hodinách přemýšlení jsem si nakonec jako druhý ekonomický předmět vybrala tento a jsem ráda. Je to bloková výuka, tj. čtyřikrát za semestr je přednáška na 3,5 hodiny. Dvě už máme za sebou a další dvě nás čekají v červnu. Není zde žádná zkouška a výsledná známka se skládá z 50% aktivní účastí na hodině. Dokonce nás kromě profesorky hlídá i jedna studentka z USA, která tu bude dělat magistra, píše si poznámky a na konci každé hodiny se máme sami ohodnotit na stupnici 0-5, jak si myslíme, že jsme byli aktivní a pak to posoudí ony dvě a dají nám také nějakou bodovou hodnotu. Po první hodině jsem si dala sama 4 body a od nich jsem dostala 4,5. Po druhé jsem si dala 4,5 a to, co dostanu od nich, se dozvím až na další hodině v červnu. A druhou polovinu známky tvoří seminární práce, kterou máme zpracovávat ve skupinách po čtyřech. Za to jsem opravdu ráda, protože práce je na úplně jiné téma, než probíráme na přednáškách a musíme si to tak sami nastudovat, pokud to už někdo nezná. Já o tom slyšela poprvé, ale dva členové mé skupiny to už dělali, tak doufám, že mě tak trochu povedou. Přednášky, až na tu délku, jsou skvělé. Dozvěděla jsem se už spoustu zajímavých informací obecně o Asii i o její ekonomice. Věděli jste například, že je v Asii 50 států? Všichni jsme tipovali kolem 30. Nezdá se to, já vím.

A pak už mám „jen jazyky“.

  • Sprachkurs B2.2 (9 ECTS)

To je navazující kurs na ten měsíční Intensive Language Course, co jsem absolvovala v březnu. Ten byl za 12 ECTS. Tento semestrální kurs je 3x týdně jedna vyučovací hodina, tj. 90 minut. Máme, stejně jako v tom měsíčním kurzu, jeden průběžný test a jeden závěrečný. V rámci měsíčního kurzu mi ty testy nepřišly moc těžké, ale to jsme měli němčinu každý den 4,5 hodiny a já se opravdu každodenně po škole učila. Teď jsem se k němčině (gramatice a slovíčkům) ještě nedostala a průběžný test se mi už blíží. A co mi oproti tomu měsíčnímu kurzu dost vadí je to, že je nás v kurzu přes 20. Kdežto původně nás bylo kolem 10. Tady mají oficiálně kapacitu pro jazyky stanovenou na maximu 25 studentů, což mi opravdu přijde šílené. Nic moc se nedá naučit. Ano, poslech či vyplňování cvičení se dá dělat i ve stovce lidí, ale to už to můžu dělat doma. Jsou tak i hodiny, kdy se vůbec nedostanu ke slovu.

  • Kurzvortrag und Diskussion B2.2 (3 ECTS)

Oproti Sprachkursu je nás tam jen 6, což je paráda. Ale na to, že to má být hodina mluvení, tak v prvních hodinách neustále mluvila jen učitelka a my se možná jednou, dvakrát na něco zeptali. V rámci známky máme mít každý 3 prezentace, které ohodnotí. Na mluvení super, ale pořád to není ta spontánní konverzace, kterou bych zejména chtěla zlepšovat. Napsat text prezentace, trochu se to naučit a pak odvykládat je mnohem jednodušší, než mluvit z patra. Proto jsem to naší učitelce po hodině řekla a jsem zvědavá, jestli se to nějak zlepší. Od hodiny mluvení očekávám, že budou mluvit studenti, ne učitel, i když jsou to zajímavá témata, o kterých mluví. První prezentaci na téma Švýcarská němčina mám už teď v pondělí, tak jsem zvědavá, jakou známku dostanu.

  • Deutsch – Tschechische Übersetzung (3 ECTS)

Tento předmět je primárně pro Němce zhruba na úrovni A2, kteří se učí česky, také to vede Češka. S kamarádkami jsme to ale chtěly vyzkoušet a nakonec jsme tam už zůstaly. Jsme tam tři Češky a pak tři Němci. Pomáháme jim s překladem. Ačkoliv je překlad do mateřské jazyka jednodušší než do cizího a je to pro nás poměrně lehká úroveň, tak to není vždycky úplně jednoduché. Vysvětlit, proč něco nějak je. Nebo překládat různé fráze, které se vlastně doslovně nepřekládají. Ve výsledku je to pro nás ale fajn odpočinková hodina. Měli jsme psát průběžný test, ale nemohly jsme s holkami dojít, tak jsme dostaly jen těžší překlad na doma. Nějaký závěrečný test tam je taky, ale to by mělo být taky zvládnutelné.

  • Academic English B2.2 (6 ECTS)

Ano, jsem v Německu a dala jsem si angličtinu. Sice anglicky mluvíme každý den mezi Erasmáky, ale po návratu do Brna budu v září skládat závěrečnou zkoušku z AJ po čtyřech semestrech na úrovni C1 a tak jsem si chtěla procvičovat gramatiku a hlavně zlepšit slovní zásobu. A tento kurz je přímo „akademický“, takže se také hodně učíme formálnější varianty slov a jak naši angličtinu zkrátka posunou na trochu vyšší úroveň. Tak snad se to podaří.

Jak komentoval jeden spolužák – je trochu smutné, že jsem se na základě testu dostala nakonec do stejné jazykové úrovně na angličtinu a němčinu. Přitom anglicky dokážu mluvit takřka plynně (samozřejmě s chybami a ne moc pokročilou slovní zásobou), každopádně na konverzační úrovni, kdežto v němčině řeknu pár vět, dost často špatně a jsem vyčerpaná.  

Ač se to zdá šílené, jsem už skoro v půlce pobytu. Tak doufám, že se mé jazykové schopnosti přece jenom ještě trochu zlepší a doma je pak už budu moct jen dopilovávat. Jednoho dne bych se v obou jazycích minimálně na tu oficiální úroveň C1 opravdu ráda dostala. (Nebo i C2, ale to je opravdu ve hvězdách. (Z němčiny mám sice zkoušku Deutsch Sprachdiplom ještě z gymnázia na úrovni B2/C1, ale tím se teď radši moc nechlubím, protože tak dobrá momentálně opravdu nejsem.)

Spolu měsíčním kurzem němčiny mi všechny předměty dávají dohromady 43 kreditů. Netuším, co s takových množstvím budu dělat. 😀 Ale přijela jsem sem za jazyky a kdybych měla dvě hodiny za týden, moc bych se toho nenaučila. Sice někdy nevím, kde mi hlava stojí, protože dělám na dálku 3 předměty do Brna a dokončuji druhý ročník v Praze (kde mě ještě čeká psaní tezí bakalářské práce), ale stojí to za to. Někteří Erasmáci mají opravdu jen dva předměty a chodí velmi často na párty. Já navštívila asi 2 a stačilo mi to. Teď tu zkrátka studuji, chodím s kamarády ven a také se hodně snažím sportovat a jíst zdravě.

V úvodu jste viděli můj aktuální rozvrh. Lépe to udělat nešlo, protože se tu bohužel hodně hodin překrývá. Jsem zvyklá už trávit ve škole méně času, ale ten jeden semestr to asi vydržím…

Je něco, co by vás zajímalo? Kdo jste byli na Erasmu, co jste studovali vy?

Budu se těšit na vaše komentáře.

Mějte se krásně,

Marky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *