Cestování

Berlín – muzea

Poslední prodloužený víkend (v pondělí 10. 6. 2019 byl v Německu státní svátek – Letnice) jsem strávila s ostatními Erasmus studenty v Berlíně. Zažili jsme toho poměrně dost, ale nechci o tomto výletu psát klasický článek, ale ráda bych publikovala několik článků s tipy, co v Berlíně zažít, kde se najíst a co vidět. První článek z této série o Berlínu bude tedy o berlínských muzeích, ve kterých jsme strávili celý jeden den. (A zdaleka to nestačilo.)

V Berlíně jsou muzea situována zejména na a okolo Muzejního ostrova (Museuminsel), který se nachází v centru Berlína (a kde také naleznete Berlínskou katedrálu). Na tomto ostrově se nacházejí muzea:

 • Pergamonské muzeum (Pergamon Museum)
 • Nové muzeum (Neues Museum)
 • Stará národní galerie (Altes Nationalgalerie)
 • Staré muzeum (Altes Museum)
 • Bodeho Muzeum (Bode-museum)

Tip číslo 1: Pro všechna tato muzea si stačí na internetu koupit jen jeden společný lístek – pro studenty za 9€ (platnost jeden den), pro dospělé za 18€. My jsme je kupovali na www.tiqest.com. Najdete tam různé varianty vstupenek, museum pas na 3 dny, apod. Výhodou těchto stránek je, že si můžete stáhnout také aplikaci do které se přihlásíte a lístky pak u vstupu do muzeí můžete ukazovat v ní. A doporučuji lístek zakoupit online – vyhnete se čekání u pokladny a je to zkrátka jednodušší. Jen pozor, u toho lístku na 1 den můžete přeskočit fronty u muzeí kromě Pergamonu a Nového muzea. (Všechno, k čemu vás tato vstupenka opravňuje, tam mají krásné popsané, tak si to přečtete.) Pokud byste rádi navštívili třeba jen jedno muzeum, samozřejmě si můžete koupit vstupenku jen do jednoho konkrétního. Ale například do Pergamonu stál studentský lístek s přednostním vstupem (bez čekání ve frontě) 9,5€, což je dražší než vstup do všech muzeí, tak si to pořádně promyslete.

Tip číslo 2: V pondělky bývají na Muzejním ostrově otevřená jen dvě muzea – Pergamon a Nové muzeum. My měli výhodu v tom, že sice bylo pondělí, ale státní svátek braný jako neděle, takže bylo otevřené vše a my tak mohli navštívit i galerii.

Tip číslo 3: V každém muzeum jsou nejen u vstupů rozmístěné plánky, díky kterým se v muzeích velmi rychle zorientujete a také zjistíte, kde jsou vystaveny ty největší poklady. Tak si je nezapomeňte vzít s sebou!

Tip číslo 4: Určitě využijte možnosti skříněk a odložte si i malé kabelky či batohy (s většími vás do muzeí ani nepustí). Do muzea vám stačí mobil na fotky a plánek. I tak budete hodně chodit a postávat a třeba si tím ušetříte bolest zad.

V deset hodin (kdy se muzeum otevíralo) jsme dorazili k Pergamonskému muzeu a čekali ve frontě jen asi 10-15 minut, jde to rychle. V Pergamonu naleznete klasické antické umění, ale také Muzeum starověkého blízkého východu a Muzeum islámského umění. Toto vše se rozkládá na dvou patrech. Patrně nejznámější památkou je Ištařina brána (jedna z bran do Babylonu), která byla jako kopie originálu v muzeum postavena již ve 30. letech 20. století. V muzeu dostanete audio průvodce, kde si můžete vybrat asi z 6 jazyků – já střídala angličtinu s němčinou. V každé místnosti naleznete číslo k průvodci, kde si můžete poslechnout to nejdůležitější o dané památce a dále si můžete také prohlédnout spoustu vitrín s menšími dochovanými předměty jako jsou různé vázy, zbraně či šperky. Prohlídka muzea nám trvala asi 2 hodiny, berte tento časový údaj ale spíše orientačně, může se to velmi lišit podle toho, jestli budete poslouchat vše a prohlížet si každou vitrínu důkladně či když to jen “proběhnete”. Ale myslím, že ty dvě hodiny jsou takový průměr.

Po obědě bylo na řadě Nové muzeum hostící zejména egyptskou sbírku umění, najdete zde ale také vykopávky amarnského období stejně jako starověké a etnografické sbírky. Chloubou Nového muzea je pak bysta Nefertiti, egyptský symbol krásy a manželka faraona Achnatona. U busty je bohužel zákaz focení kontrolovaný 3 hlídači takže fotku nemám.
Každopádně stojí za to ji vidět! Po Nefertiti je druhým pokladem tohoto muzea Zlatý klobouk (Belriner Goldhut), který je jedním ze čtyř vůbec dochovaných exemplářů z doby bronzové a kromě ukázkové ruční práce také ukazuje atrologické znalosti, kterými už tehdy lidé oplývali viz třeba tento článek. Byla jsem nadšená i z nádherně dochovaných sarkofágů či šperků. Projít si toto muzeum opět zabere plus minus dvě hodiny a také dostanete audio průvodce.

Už bylo skoro 17 a některá muzea zavírají v 18 (jiná v 20hod), tak jsme už jen v rychlosti navštívili Starou národní galerii, kde mě uchvátila zejména samotná budova. Zhruba 9 let jsem chodila do výtvarného kroužku, tak mám umění také ráda, i když obrazům rozumím méně než třeba historii. Ale ráda si obrazy prohlížím. Ve třech patrech této galerie si naleznete obrazy nejen z období impresionismu, klasicismu či biedermayer.

Ve Starém muzeu je umístěná část sbírky Antického umění. Toto muzeum spolu s Berlínskou katedrálou tvoří dominanty Zámeckého náměstí na Muzejním ostrově.

A posledním z pěti muzeí na ostrově je Bodeho muzeum, v kterém naleznete středověké, byzantské a renesanční (zejména) sochařské umění spolu s jednou z největších sbírek mincí a medailí.

Pokud někdo nemá rád ani historii ani umění, tak by pro něj mohlo být zajímavé DDR muzeum (v češtině NDR, tedy Německá demokratická republika) – interaktivní muzeum o životě v komunistickém Německu. Vstup stojí 5€ (pro studenty) a prý zabere zhruba hodinu. Já sama muzeum nenavštívila, ale kamarádce se moc líbilo, takže jestli pojedu do Berlína i potřetí, určitě se tam vydám! DDR muzeum se nachází v bezprostřední blízkosti Muzejního ostrova, jen na druhé straně řeky. Takže pokud třeba pojedete jako skupina, která by se ráda rozdělila, není to problém – nebudete daleko.

Kromě těchto 5 muzeí na Muzejním ostrově a DDR muzea v Berlíně naleznete přes 20 dalších muzeí. Ta, které jsem ale zmínila, jsou nejznámější a určitě stojí za návštěvu!

Ještě bych ráda podotkla, že oběd nám i s cestou zabral cca hodinu, hodinu a půl a pak jsme si ještě zhruba na 45 minut poseděli v parku u kávy. Pokud byste se najedli trochu rychleji a oželeli kávu, mohli byste stihnout ještě jedno muzeum či galerii.

Chodíte rádi do muzeí? Byli jste někdo v Berlíně a navštívili jste některá z tato muzeí či galerií? Budu se těšit na vaše komentáře.

Mějte se krásně,

Marky

2 komentáře

 • forbidden.library

  Doteraz som múzeá pravidelne nenavštevovala, no keďže sa chystám cestovať, určite to napravím. Z tohto výberu ma zaujala najmä tá egyptská expozícia, takže ak sa vyberiem do Berlína určite ju neminiem. 🙂 Skvelý článok ! <3

  • Marky

   Děkuji. <3 Promiň, že reaguji až po týdnu, teď jsem to nějak nestíhala. Mám v plánu to ale zase napravit. A kam přesně se chystáš? Už máš nějaké konkrétní plány nebo zatím jen vymýšlíš? Měj se pěkně. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *